Pocket-lint stöds av sina läsare. När du köper via länkar på vår webbplats kan vi tjäna en affiliate provision. Läs mer

Denna sida har översatts med AI och maskininlärning.

(Pocket-lint) - Tag Heuer har meddelat den tredje iteration av sin Connected Golf Edition smartwatch .

Den schweiziska klocktillverkaren har än en gång justerat den vanliga versionen av sin Connected Smartwatch- modell - den senaste som lanserades för ungefär ett år sedan - för golfbanan, den här gången med klubbrekommendationer och förbättrad banmappning.

Kursmappningen bygger på vad vi såg med 2020-upplagan, med både 2D- och 3D-vyer på klockan och telefonen nu inklusive mer detaljer - ända ner till skogar och enstaka träd, säger Tag. Den medföljande iOS-appen har också uppdaterats med Apple SceneKit för att leverera renderingar som liknar vad du skulle se på en telecast, med liknande spårare och 3D-vyer av bilder.

Även om detta är förfiningar till en standardfunktion, är klubbens rekommendationsverktyg helt nytt. När du är ute på banan kommer Golf Edition nu att kunna erbjuda caddy-liknande förslag baserat på ditt avstånd från nålen.

Dessa data kommer också att korsas mot spelarens egna förinställda avstånd för varje klubb och spårar skott över tiden för att ge bättre rekommendationer.

Tag HeuerTag Heuer Connected Golf Edition får en uppgradering för 2021, vilket ger klubbens rekommendationer till foto 2

Annars finns förbättrad poängsättning för stroke och matchplay, med snabbare Bluetooth-synkronisering och, enligt Tag, en smidigare övergripande upplevelse. Andra funktioner som debuterade förra året, som Driving Zone - som visar användarna landningsområdena för sina tidigare tee-skott - har också behållits.

Liksom vad som helst med Tag Heuer namn bifogat, den här klockan handlar fortfarande mycket om stil. 2021-upplagan följer DNA: t från den vanliga 45mm 2020 Connected-modellen, och avviker något med Golf Edition -stämpeln på det svarta titanfodralet och den golfbollinspirerade, vita och gröna remmen.

1,39-tums OLED-skärm, med 454 x 454 pixelupplösning, kommer att användas igen, medan Googles Wear OS-plattform hanterar programvaran utanför Tag Heuer Golf-appen, som erbjuder kartor med över 40 000 banor runt om i världen.

Naturligtvis kommer det också att kosta dig en rejäl bit kontanter om du vill ta en runt banan.

Den senaste Golf-utgåvan börjar på £ 2,100 / $ 2,550, vilket är ett betydande hopp från £ 1 495 / $ 1 800 prislapp för standardmodellen.

Bästa Apple Watch -appar 2021: 43 appar att ladda ner som faktiskt gör något

Skriva av Conor Allison. Ursprungligen publicerad den 9 Mars 2021.