Pocket-lint stöds av sina läsare. När du köper via länkar på vår webbplats kan vi tjäna en affiliate provision. Läs mer

Denna sida har översatts med AI och maskininlärning.

(Pocket-lint) - Lego samarbetade med National Geographic tidigare i år för att släppa några ocean explorer-uppsättningar för att öka medvetenheten om havsutforskning och skydd genom lek. Vi hade turen att bygga den största av dessa - Ocean Exploration Ship (set 60266) som klockar in på 745 stycken.

squirrel_widget_333937

Det är dyrt i termer av ett antal procent eftersom det levereras med två stora halvor av fartyget som går ihop för att göra ett 63 cm långt fartyg med plats för helikopter, mini ubåt, hajbur och en kran som kan lyfta suben och bur in och ut ur vattnet.

Pocket-lintHuvudfoto 3

Och anledningen till de två stora bitarna i skrovet? Det här fartyget FLÖTAR. Japp, i äkta Lego-stil är det ett flytbart fartyg som du kan ta i badet eller barnpoolen. Det bidrar till pjäsen mycket eftersom du kan sänka kranen i vattnet precis som fartyget skulle göra i verkliga livet.

Pocket-lintHuvudfoto 9

Boendet på fartyget är också mycket detaljerat, med bro överst, sängar i mitten och ett laboratorium med datorer och så vidare sänkt i skrovet.

Pocket-lintHuvudfoto 7

Det är en smart uppsättning, även om mycket av spelvärdet kommer från de extra bitarna som också inkluderar ett litet skeppsvrak och en jolle. Det finns åtta minifigurer med uppsättningen också, så det finns gott om spelvärde. Ubåten sitter under helikopterplattan längst fram på fartyget.

Pocket-lintHuvudfoto 2

Det är betygsatt 7+ så vi lämnade det till vår sexåring att slita. Förutom att han inte gjorde det - han slog igenom det på en morgon! Byggandet sker i tre delar - först bygger du helikoptern och jollen, sedan skeppsbrottet och slutligen själva skeppet som uppenbarligen tar mer tid.

10 bästa Lego-set 2021: Vår favorit Star Wars, Technic, City, Frozen II-set och mer

Fartyget är riktigt bra byggt och är väldigt flexibelt för spel - det är ett perfekt fristående köp om du inte har mycket Lego (nej, vi känner inte heller sådana människor).

Här är vår byggdagbok i bildform - klicka igenom för att se hur vår byggnad pågår.

Också i serien är Ocean Exploration Base. Lego säger att medel som samlas in från uppsättningarna kommer att gå till bidrag för havsutforskning och bevarande. "Att ta hand om vår planet blir allt mer relevant för barn runt om i världen", säger Lego-designern Ellen Bowley. "De är mer engagerade i att se positiva miljöförändringar än någon tidigare generation, och deras kreativitet kommer att spela en nyckelroll för att hitta lösningar som hjälper till att bättre skydda våra vilda djur."

squirrel_widget_333957

Skriva av Dan Grabham. Ursprungligen publicerad den 12 Augusti 2020.