Pocket-lint stöds av sina läsare. När du köper via länkar på vår webbplats kan vi tjäna en affiliate provision. Läs mer

Den här sidan har översatts med hjälp av AI och maskininlärning innan den har granskats av en mänsklig redaktör på ditt modersmål.

(Pocket-lint) - Manchester City har ofta varit en av de mest aktiva Premier League-klubbarna när det gäller att ta till sig ny teknik.

Man var en av de första att installera wi-fi i hela stadion - Eithad - och ledde vägen med dedikerade supporterappar för Android Wear och liknande. Nu har man vänt sig till metaversummet för att lansera klubbens tredje kit för säsongen 2022/23.

-

Med hjälp av Roblox, som har blivit det spel/tjänst som många stora företag som satsar på virtuella upplevelser väljer, samarbetade Man City med Puma för att avslöja lagets tredje tröja - ett gul- och blårandigt nummer som är tillgängligt från och med idag.

De faktiska färgnamnen är enligt tillverkaren "fizzy light" och "Parisian night", medan Puma och Land of Games-arenan i Roblox har fått ett nytt utseende i samband med metaverset.

Man Citys hemmatröja har också lagts till i upplevelsen och under de kommande två veckorna (fram till den 16 augusti 2022) kommer användare som besöker och vinner i spelet Football Rush att få en digital version av den nya tröjan i tredje tröjan. Den kommer också att finnas till försäljning i Puma gear shop för användning i Roblox.

"Det är spännande att vi kan samarbeta med Puma för att tillkännage lanseringen av vårt första kit i metaverset idag. Som klubb utforskar vi ständigt nya sätt att förnya, samarbeta och använda den senaste tekniken för att utmana oss själva och se till att vi engagerar oss med alla delar av vår supporterbas, särskilt vår yngre publik som är nästa generations fans", säger klubbens detaljhandelschef Serena Gosling.

TomTom Go Navigation App är en förstklassig mobil navigationsapp för alla förare

Skriva av Rik Henderson.